Czym jest cellulit?

Jest to problem dotykający większości kobiet. W terminologii określany jest przez pojęcie „lipodystrofii”, w mowie potocznej używa się wyrażenia „pomarańczowa skórka”. Popularne określenie adekwatnie oddaje wygląd zmiany skórnej. Na powierzchni naskórka pojawiają się bowiem nierówności i grudki. Pofałdowane fragmenty skóry pojawiają się najczęściej w okolicach ud, bioder, kolan, pośladków, ramion oraz sutków.

W jaki sposób i dlaczego pojawiają się niedoskonałości?

Zmiany w tkance podskórnej mają charakter patologiczny i pojawiają się na skutek nieprawidłowego rozmieszczenia tłuszczu. Bezpośrednim czynnikiem wpływającym na występowanie defektu jest problem z mikrokrążeniem. Oznacza to, że płyn ustrojowy nie przepływa w organizmie w sposób bezproblemowy i prowadzi do tworzenia się obrzęków. Powoduje to nieprawidłowości w działaniu metabolizmu w tkankach, co z kolei prowadzi do gromadzenia się toksyn w tkance tłuszczowej. Komórki lipidowe zaczynają wówczas „puchnąć” i przybierają kształt baloników. Należy zaznaczyć tu, że tkanka tłuszczowa przedzielona jest tkanką łączną , która rozciąga się wraz z rozrostem komórek lipidowych. W efekcie takich działań powierzchnia naskórka staje się nierówna i pofałdowana. W zaawansowanym stadium cellulitu pojawiają się zwłóknienia i guzki. Na tym etapie proces usuwania zmian skórnych jest dużo trudniejszy i wymaga większej intensywności działań.


Co sprzyja powstawaniu zmian skórnych?

Problemy z redukcją cellulitu pojawiają się u kobiet. Występowaniu zmian sprzyjają czynniki hormonalne oraz charakterystyczna u płci żeńskiej budowa tkanki tłuszczowej z cienkimi przegrodami tkanki łącznej. W przypadku zewnętrznych bodźców można wyróżnić:

- dietę - Powstawaniu zmian skórnych sprzyjają słodycze, przetworzone produkty spożywcze, hormony oraz antybiotyki (występujące w mięsie z gorszych hodowli);

- brak aktywności fizycznej - siedzący tryb życia przyczynia się do powstawania zaburzeń krążenia, na które lekarstwem jest po prostu chodzenie. Wskazane są cogodzinne nawet krótkie 5-minutowe spacery w trakcie pracy, a także dodatkowa dawka ruchu - bieganie, pływanie, jazda na rowerze.

- niewłaściwy ubiór - do powstawania zmian skórnych przyczyniają się także buty na wysokich obcasach i obcisłe ubrania, gdyż zaburzają krążenie.

 


Jakie istnieją metody usuwania cellulitu?

Obranie właściwej techniki zwalczania „pomarańczowej skórki” zależy od stopnia zaawansowania defektu. Może przyjąć charakter leczenia powierzchownego z wykorzystaniem specjalnych preparatów kosmetycznych , jak też z wykorzystaniem profesjonalnych zabiegów antycellulitowych, np. masażu uciskowym, drenażu limfatycznym, fototerapii i eksfoliacji. Bez względu na to, w jakiej fazie znajduje się skóra, warto zdecydować się na pomoc naszej Kliniki w Warszawie. Wczesna walka z cellulitem umożliwia jego całkowitą redukcję!

 

Opis zabiegu antycellulitowego

Etap I:

- nałożenie peelingu pomarańczowo – cynamonowego. Ma on właściwości oczyszczające, w związku z czym pomoże skórze pozbyć się martwego naskórka. Podczas nakładania peelingu skóra jest masowana, co ma zbawienny wpływ na mikrokrążenie. W rezultacie staje się ona wyraźnie gładsza i odświeżona.

Etap II:

- wykonanie intensywnego masażu antycellulitowego z użyciem kremu cynamonowo-algowego o właściwościach rozgrzewających oraz owinięcie ciała specjalną folią Body Wrap, która pozwala kremowi lepiej wchłonąć w głąb skóry.

Etap III:

- wizyta w parowej saunie ziołowej. Jej rozgrzewające właściwości w połączenie z manualnym drenażem limfatycznym pozwalają przywrócić skórze jej piękny, naturalny wygląd.